alis'in defteri

tam bir alis olmak, zamansız, boyutsuz ve tutarlı. korkunç mu? biraz yabancı..

fodull

artık pek yazı yok.

*

yine bir kore sineması. donggam aka ditto. 2000 yapımı, jeong-kwon kim filmi. biraz uzun ve bayık renkli, çoğu kore filmi gibi iç geçirten ama bu sefer büyüsünün azlığı nedeniyle can sıkıntısı ve tahmin edilebilirlikle iç geçirten.. izlemiş olmaktan pişman mıyız? hayır. asya severlere, neden olmasın diyoruz. ne filmler izledik ki kenara yazacak tortuları bile yoktular.

*

başka bir an. sonra. ve özdemir asaf yine karşımıza çıkıyor. ve diyor ki, ölüm gibi birşey oldu/ama kimse ölmedi.

yaşıyor olmanın özeti. kutup çizgisinden ötede, güneşi ağır ağır batırmak. yeni bir gün olduğunda, bir öncekinin üstünden çok zaman geçmiş olacak. işin boktanlığındaki en kokuşmamış şeyse her seferinde bir kısmının geçiyor olması. arada hissettirerek, arada unutturarak.

*

evleniliyormuş. pratikte aynı evde yaşayacak olmanın asıl adı buymuş. evlenmiş-ayrılmış ve evlenmiş-boşanmış iki bağımsız tanıdığın teşhisi.. hekimden değil, çekenden yani. içlere sorduk, özdemir asaf daha iyi bilir dediler. içler, umalım ki çok uzakta ve derinler. *

*

bi’mardin vardı ne oldu? bi’dove’dan daha fazlası ve değil kadarı oldu. hem olmak hem olmamak, hep olmak ve hep olmamak. bunlar hem birarada hep birarada oldu.

*

güneşin battığını değil de, indiğini hissedebiliyoruz. o kadar yavaş ki, gö(ğ)zün ayırdedemeyeceği bir hızda. yavaşlığı hız’la tanımlarız. üşümeyi de sıcaklıkla. bazen nerede ve ne zaman olduğunu hatırlamayız. ne farkeder -ki ne kadar normal?

aklımız ve kıçımız yapışır bir yerlere. yalın-ız(sız)lığımızdan ödün vermeyiz. mi? yok. yalnızsızlardanızsak artık-eğer, dil kaybetmiş demektir kendini. iletişemeyerek. yani, başka bir deyişle, dilde tekleşerek.

nasıl yalnız kalınır? öncesinde çiftleşerek. sonra tekleşerek. şans? -öyle bir şey varsa eğer- ikisinin arasında başka bir araf. bir süre yanyana takılır iki taraf. beraber aynı eve yerleşerek.

gurur duyulacak tek şey vardı. o da umutsuzluğumuz. ve tek şeydi tutunulacak. her seferinde kendini kanıtlayan tek gerçek.

Reklamlar

Ekim 26, 2012 - Posted by | alis diyor, alisin filmleri

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: